Danışma Kurulu Üyelerimiz

1 Şehir Hayali Çalışması Danışma Kurulu

Günce Beyazer

Yereliz

Yerel İzlemeler, Araştırmalar ve Uygulamalar Derneği / Proje Koordinatörü
Kadınlarla Dayanışma Vakfı / Yerel Yönetim İlişkileri Sorumlusu 

Rum yapılarıyla bezeli Gogora mahallesine, kiliseden dönüştürülmüş kocaman bir çocuk kütüphanesine, altın postu aramak için yola düşen Herkül’ün ve savaşçı Amazon kadınlarının adası Aretias’a sahiplik eden Giresun’da doğdum. Mayıs Yedisi Festivali’nde denize girilen ve yağmuruyla ünlü Eylül gelip çatana dek maviye doyulan, alabildiğince yeşil çam ormanlarında koşarken pamuktan sis bulutunun içinde kaybolunan, kısacası kültürel zenginliğinin yanı sıra doğasıyla da insanı büyüleyen bu küçük şehirde geçirdiğim zaman için hep minnettar kaldım. 18 yıllık maceramızın bitmesine birkaç yıl kala -lise yıllarımda-, bir genç olarak kentte eksikliğini hissettiğim her ne varsa tamamlamak için yollar açmaya başladım. Sanırım sivil toplumla olan bağım da burada başladı. Birkaç genç bir araya gelip, Giresun Kültür Evi’ni kurmuştuk. Yerel yönetimleri harekete geçirip kentin her bir köşesinde etkinlikler planladık, arnavut kaldırımlı sokaklarda müzik yapıp kent merkezini gençliğin enerjisiyle buluşturmak için rengarenk merdivenler boyayarak Sanat Sokağı’nın oluşturulmasına destek olduk. Dünyayı ve insanları anlamaya çalışırken bir yandan sosyal farklılıkları da keşfederek, bu farklılıklara rağmen hayatı gökkuşağının renklerine büründürmek için hep birlikte çalıştık. 

Marmara Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi eğitimi almak için Giresun’u terk ederken, hayal etmenin bir fikri gerçekleştirmek için başlangıç olduğunu artık biliyordum. 9 yıldır yaşadığım, her gün farklı bir yüzüyle tanışıp karış karış gezmekten ve hem tutkuyla sevip hem de şikayetçisi olmaktan asla yorulmadığım İstanbul’da da, bu arayışın peşinden gittim. Birçok kurumda çeşitli başlıklarda faaliyetler yürütüp, disiplinlerarası bir perspektiften kente ve dünyaya bakmaya çalıştım. 2016 yılından beri profesyonel olarak sürdürdüğüm bu yola Yerel İzlemeler, Araştırmalar ve Uygulamalar Derneği’nde, Kadınlarla Dayanışma Vakfı’nda ve İstanbul Kent Konseyi’ndeki çalışmalarımla devam etmekteyim. 

Kurduğum hayallerin dile gelip değer bulduğu, eşitliğin dilden çıkıp sokak sokak dolaştığı, tarihin ve doğanın varlığına minnetle gelişen, meydanları tok ve mutlu insanlarla dolu bir şehir için benim de umudum, benim de hayallerim var.