Ankara’dan örnek bir hikaye: MOR Haritam

Ankara Büyükşehir Belediyesi, toplumsal cinsiyete duyarlı hizmetlerini “MOR Haritam” uygulamasında topladı. Çalışma, Ankara’yı kadınlar için daha güvenli bir hale getirmeyi amaçlıyor. 

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, Birleşmiş Milletler Kadın (UN Women), İsveç Uluslararası Kalkınma İş birliği Ajansı (SIDA) ile Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) iş birliğiyle hayata geçirdiği “MOR Haritam” uygulamasının tanıtımı gerçekleştirildi.

“Türkiye’de Siyasi Liderlikte ve Siyasi Katılımda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi” kapsamında hayata geçirilen Mor Haritam uygulamasının, Ankara’da yaşayan kadınlar için başvuru ve bilgi merkezi olmayı hedefleniyor. Kadın temelli verilerin ve kentte kadınlara verilecek hizmetlerin bölgesel analizlerinin yer aldığı uygulamada, kadın merkezleri, sosyal yardımlar, gündüz bakımevleri, afet toplanma yerleri gibi hizmetlerin nerelerde olduğu rahatlıkla görülebilecek. 

 Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen “Yerel Eşitlik Eylem Planı” kapsamında kentin kadınlar için daha güvenli hale getirilmesi hedeflenirken, Mor Haritam uygulaması üzerinden alınan geri bildirimler sayesinde toplumsal cinsiyete duyarlı yeni hizmetlerin geliştirilmesi planlanıyor. Belediyeden yapılan duyuruda, önümüzdeki günlerde Büyükşehir Belediyesinin resmi internet sayfasına konulacak olan harita sayesinde hizmetlerin planlama ve bütçeleme süreçlerine vatandaşların da dahil edileceği ifade edildi.