Gazeteni Paylaş

YENİŞEHİR GAZETESİ

2 Ocak 2030

Ali ADEMHAN

GENÇLER YÖNETİME KATILIYOR

Genç Dönüşüm Projesi ile gençler yönetime katılıyor. Beyin göçü oranlarının 2020'li yılların başında oldukça fazla olduğu hepimizin malumu. Genç Dönüşüm Projesi ile birlikte şehri gençler tasarlıyor. Göçler azalıyor. Peki nedir bu proje gelin yakından tanıyalım. 15 Ocak 2029 yılında başlanan proje, gençlerin fikirlerini her türlü kamu kurum ve kuruluşlarında değerlendiriyor. Projeye göre Nüfus Müdürlüğü'nden kaymakamlıklara, belediyelerden barınaklara, aş evlerinden belediyelere ait kafelere kadar geniş bir çalışma alanında liseli ve üniversiteli gençler değerlendiriliyor. Her kurum verilen kota kadar öğrenci istihdam etmek zorunda. Öğrenciler çalıştıkları departmanla alakalı fikirler üretiyorlar. Projenin en önemli sebeplerinden biri dünyanın hızla değişmesi ve kamu kuruluşlarının bu hıza ayak uyduramaması. Gençler internet ortamında sürekli yeni fikirlere maruz kaldığından gelişime ve geliştirmeye açıklar. Gençler projelerini, fikirlerini şehre kazandırırken devlet-öğrenci ilişkisi geliştiriliyor. Ayrıca daha önce stajyer kabul etmeyen birçok kurum da daha verimli çalışıyor. Staj için kabul alamayan üniversite ve lise öğrencileri ayrıca bir internet sitesi aracılığı ile proje paylaşımında bulunabiliyor. Ayrıca yine stajyer öğrencilerin seçmiş olduğu, belirli bir yaşı doldurmuş üniversite öğrencileri belediye meclisinde birer delege olarak görev alıyor. Böylece en hantal kurumlar olarak görülen kamu kurumları yüksek verim elde ederken gençler yönetimde söz sahibi oluyor.                     &n

HARVARD'DA YÜKSEK LİSANS YAPAN GENÇ: METİN SEVİM

Metin Sevim Genç Dönüşüm projesinin dönüştürücü, güzelleştiricilerinden yalnızca biri. Proje sayesinde lise öğretimi sırasında Büyük Şehir Belediyesi'nin Yapı Kontrol Dairesi Başkanlığı'nda staj yapan Sevim buradaki tecrübelerinden etkilenerek mimarlık okumaya karar verdi. Mimarlık öğrenimi sırasında güzide şehrimizin 2 adet çok değerli tarihi çeşmesininin onarım ve restorasyon projelerini çizdi. Daha sonra bu başarılarından dolayı tarihi Şemsipaşapasajı Camisi'nin onarımında görev aldı. Ünü; çizdiği projeler, etkili katılımı ve başarıları sayesinde yerel gazetelerimizden taşıp akademik dünyaya sıçradı. Başarılı projeleri ile yurt içi ve yurt dışındaki üniversitelerden davetler alan Sevim şu an yüksek lisans öğrenimine Harvard'da devam ediyor. Bizim şehrimiz dediği güzide şehrimize geri dönüp orada öğrendiklerini tatbik etmek istediğini söyleyen Sevim şehri şöyle tanımlıyor "Parklarında emeklerim var, bir köşe başında arkadaşlarımın izleri, dikilen ağaçlarda ellerimden topraklar var, şehrin her yerinde gençlerin izleri..." Ve ekliyor "Benim tasarladığım parkta oynasın çocuklarım. Restore ettiğim çeşmeden öğrensinler tarihimizi, demokrasiyi tanısınlar. Onlar da istesin bazı şeyleri değiştirmeyi"

Görüntülediğiniz sayfa, kullanıcılar tarafından oluşturulmuş bir içerik olup, Denge ve Denetleme Ağı ve bu projedeki paydaşlarının görüşlerini yansıtmamaktadır. İçeriklerin oluşturabileceği yasal yükümlülükler, kullanıcılara aittir.